AFYON ŞEKER

Afyon şeker mermer 2500 yıllık tarihi Afyon mermer ocaklarının en kıymetli üyelerinden birisidir. Tarih boyunca birçok yapıda kullanılmış, ülkemizin güzide kaynaklarından biridir. Afyon şeker mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Şeker mermer; özellikle mutfak tezgahı, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için kullanılır. Ayrıca piyasada Afyon şeker mermer, Afyon kaymağı mermer, Afyon krem mermer, yüzyıl beyaz mermer olarak da adlandırılır.Afyon Sarı Şeker Mermer,İnce altın sarısı damarlar gösteren beyaz renkli, orta büyüklükte kalsit kristallerinden oluşmuş masif yapıda bir mermerdir.Damarlar bazen koyulaşır ve mermere bal rengini verir. Bu tip mermere “Afyon golden” denilmektedir. Genel olarak yatay yönde Afyon griye, düşey yönde ise Afyon kaymağa geçiş gösterir. En çok bilinen ve en eski Türk mermeri çeşitlerinden biri olan Afyon golden mermer, ince altın sarı renginde damar yapısına sahip olup, ışığı hafif geçiren yarı saydam sayılan beyaz renk mermerimizdir. Afyon beyaz mermer fiyatları seleksiyonlarına ve ölçülerine göre değişmektedir.Afyon tatlı şeker mermer tüm dünyaca bilinen mermer çeşitlerimizdendir. Beyaz zemin üzerine sarı benekler ile bezenen mermer birinci sınıf mermer çeşitlerindendir. Tam oluşmuş olması nedeniyle çok değerli mermer çeşitlerinden olan Afyon tatlı şeker mermer yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır.Afyon tatlı şeker mermer,eski klasik mermer modellerinden bir ürün olup özellikle mutfak tezgâh tasarımları ve pencerelerin kenarlarında kullanılan denizlik çalışmalarında tercih etmekteyiz. Kısmen de olsa zemin kaplama taşı olarak müşterilerimiz tercih etmektedir.

Sadece günümüzde değil, antik çağda da ünlü olan Afyon mermeri Efes ve Perge Antik Kentlerinde çeşitli yapılarda ve antik hamamlarda kullanılmıştır. Araştırmalar Afyon bölgesinin 2500 yıllık mermer ocağı geçmişini ortaya çıkarmıştır. Ünlü tarihçi ve coğrafyacı Strabon, M.S. 7. de yazdığı eserinde bu bölgeden çıkarılan büyük taşların deniz yoluyla Roma’ya götürüldüğünden bahseder. Antik Roma döneminde blok ve sütun olarak işlenip dönemin çeşitli anıtsal yapılarda kullanılmıştır.
Afyon Mermerinin kullanıldığı meşhur yerlerden biri de Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikasıdır. Günümüzde ise en seçkin otellerde, SPA ve hamamlarda tercih edilmektedir. Ayrıca Afyon Mermeri başta Hollywood olmak üzere tüm dünyada birçok ünlü isim tarafından döşemelerde ve banyolarda kullanılmak üzere tercih edilmiştir. Gücün simgesi Pavonazzetto (Violet)
M.Ö. 1. yüzyıldan beri birçok mimari eserde kullanılan, Roma Mimarisinde “Pavonazzetto’ diye adlandırılan Afyon Violet; Ephesus, Vatikan, Ayasofya, Pantheon, Apollon Tapınağı, Mars Ultor Tapınağı, Basilica Julia gibi birçok antik yapının ve heykellerin ana taşı olarak kullanıldı.

Afyon şeker mermeri, tam oluşmuş olan bir mermer çeşidi olması, epoksi ve file uygulamasına gerekli bırakmaz. Sağlam yapılı bir mermer çeşidi olduğundan hem iç mekan uygulamada hem de dış mekan uygulamada uzun ömürlü bir kullanıma uygundur. Şeker mermer, Afyon beyaz mermerin farklı seleksiyonlarından biridir. Homojen yapıda bir mermer çeşidi olması nedeni ile projelerdeki geniş mekânlarda rahatlıkla kullanılmasına imkân verir. Afyon krem mermer ve Afyon kaymak mermer adları ile de dünyaca bilinen mermer çeşidimizdir. Afyon beyaz, projelerin iç ve dış mekânlarında zemin döşemesi, duvar kaplaması, basamak, denizlik ve diğer uygulamalarda kullanılır. Afyon sarışeker mermer projelerde cephe kaplaması olarak da tercih edilmektedir. Beyaz mermer banyolarda da zemin ve duvar kaplaması, banyo tezgâhı olarak kullanıma uygundur. Afyon kaymak mermer, dekoratif amaçlı yemek masası, orta sehpa gibi ev dekorasyonunun gözde mermerlerindendir. Dekoratif bir yapıya sahip olan bu beyaz mermer çeşidimiz, bu özelliği sayesinde süs eşyası, mozaik, patlatma taş ve lavabo gibi dekoratif ürünlerde de kullanıma imkân sağlar. Afyon beyaz mermer mutfak tezgâh arasında tercih edilecek mozaik mermer şekli ile de mutfakların ambiyansını inanılmaz derecede değiştirecektir. Ayrıca Afyon sarı şeker mermer gösterişli yapıların sütun kaplamalarında da tercih edildiği görülmektedir. Beyaz rengin saflığının gösterişi yüksek olan altın sarısı ile kombininin ortaya çıkartıldığı bu beyaz mermer çeşidi, kullanıldığı mekanlarda ihtişamı ile daha uzun yıllar boyunca göz kamaştırmaya devam edecektir. Klasik dekorasyon objelerinden sıkıldıysanız eğer çalışma ortamınızda da süs eşyası, bardak altlığı, kül tablası hatta çalışma masanızda isimlik olarak kullanabileceğiniz beyaz mermer aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Salonunuzun TV ünitesinde boydan boya bembeyaz bir mermer duvar kaplaması olarak kullanabilirsiniz. Bu kaplama, cilalı mozaik şeklinde de tercih edilmektedir.

Şeker mermer, iç dekorasyonda masa, sehpa, biblo, avize, kül tablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Şeker mermer,sanat malzemesi olarak anıtlar ve heykellerde ise en değerli mermer türü olan beyaz renkli ve düzenli tane yapılı mermer kullanılmaktadır

İngilizce literatürde Afyon şeker mermer; ‘’Afyon marble, Afyon sugar, Afyon white marble, Afion marble, Aphyon marble, Afyon Sugar marbleAfyon cream marble’’diye adlandırılır.