IVORY CREAM

Traverten;  Kalsiyum Karbonattan (CaCO3) oluşmaktadır ve teknik olarak bir karbonat kayadır; sıcak su kaynakları çevresinde ve mağaralarda oluşur. Kalsiyum bikarbonat içeren, minerallerce zengin, hidrostatik basınç altında sıcak olan yeraltı suları, bir çatlak boyunca yüzeye çıktığında veya mağara gibi bir boşluğa ulaştığında üzerindeki basıncı kaybederler. Bu sular içinde çözülü bulunan CO2, atmosfere salınır (aynı çalkalanmış bir sodanın kapağı açıldığında köpürmesi gibi) ve katı kalsit çökelir, böylelikle Denizli travertenleri oluşur.

Denizli’de beyaz traverten ocağında çalışan iş makinelerimiz beyaz traverten bloklarını çıkararak fabrikaya ve sektöre servis etmektedir. Firmamız beyaz traverteni ocaklarda hem yurtiçine hem de yurt dışına tedarik etmektedir.

Beyaz traverten, beyaz ve bej tonları arasında bir renge sahiptir. Dış ve iç cephe kaplama, zemin döşeme, basamak, denizlik olarak kullanılmaktadır. En sık kullandığımız traverten malzemeler arasındadır. Oldukça ucuz olmakla beraber uygulamalarda son derece şık bir görüntü sunmaktadır.

Beyaz traverten maden  (ocak) çalışmalarında elde edilen estetik ve güzel bir görünüme taş türüdür. Beyaz traverten ocaktan bloklar halinde çıkartılarak fabrikamıza işlem görmek için gönderilir. Beyaz travertene uygulama alanına göre çeşitli işlemler yapılmaktadır. Bunlar; su yollu ve crosscut traverten olarak işleme tabi tutulur. Kesim sonucu tipi belirlenen beyaz traverten uygulama alanına göre fabrikada fırınlar da işlem görmektedir. Bu işlemlerin sonucunda ortaya çıkan beyaz traverten plakaları uygulama alanlarına göre veya istenilen ebata göre kesilerek sektöre servis edilmektedir.

İç mekân veya dış mekân açısından oldukça zarif bir görünüme sahip Ivory Cream traverten, özellikle tezgâh üstü kullanımı açısından oldukça kullanışlıdır. Tasarım seçenekleri açısından da sınırsızdır ve en kaliteli renklendirme işlemiyle akla gelebilecek en şaşırtıcı renkleri ve tasarımları yaratabilirsiniz. Dış cephe kaplamadan banyoya kadar birçok alanda kullanılabilen Ivory Cream traverten hayallerinizin gerçeğe dönüşmesi için yardımcı olacak ufak bir adımdır. Ivory Cream traverten ‘’ Denizli traverten, Beyaz traverten ve Light traverten’’ olarak da bilinmektedir.

Traverten ve mermerler bir çeşit mermer olarak düşünülebilir, ancak mermerden kendine has gözenekli yapısıyla ayrılır. Travertendeki bu boşluklar oluşumu sırasında içinde hapsolan ve daha sonra açığa çıkan gazlardan kaynaklanmaktadır. Mermer ve doğal taş karoları, koyu kahveden neredeyse beyaza yakın bej renge kadar çeşitli renklere sahiptir. Bazen yüzeyde farklı renklerde damarlar bulunmaktadır. Her bir karosunda benzersiz bir renk dalgalanması şeklinde görülür. Genellikle döşeme ve kaplamaya uygun olamayacak biçimde çok gözenekli olarak düşünülmektedir. Diğer yandan, karoları doğal taş döşemeciliği içinde en popüler olan ve çok tercih edilen bir çeşit doğal taş karosudur. Mermer ve doğal taş oluşma şeklinden kaynaklanan eşsiz görünümü sebebiyle çok tercih edilmektedir.

Denizli klasik traverteni eski bir kaplıcada oluşmuştur. Traverten, bazen traverten kireçtaşı veya traverten mermer olarak adlandırılan bir kalsiyum karbonat taşıdır, ancak traverten her ikisinden farklıdır. Oluşum sürecinde traverten içinde çok sayıda boşluk oluşur. Denizli traverteni ilginç görünümünü bu boşluklardan ve boşluklardan almaktadır. Yapı kaplama olarak kullanıldığında Beyaz traverten gözeneklidir ve suyun taştaki boşluklardan geçmesine izin verir. Beyaz traverten sağlam bir alüminyum sırt ile hem traverten paneli güçlendirir hem de nemin duvardan geçmesini engeller. Denizli traverteni dolgulu veya dolgusuz olarak mevcuttur.

Türkiye’den bir tür bej traverten olan Denizli traverten, banyo, duvar kaplaması, tezgah üstü, duş, ebatlı taş, döşeme konut vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Beyaz traverten; Denizli Traverten olarak da bilinmektedirAyrıca ‘’Denizli Klasik Medium, Denizli Light Traverten, Denizli Klasik Light, Medium Travertine Denizli, Denizli Travertine Vein Cut, Denizli Travertine Cross Cut’’  olarak da adlandırılabilir.

Cross cut (amerikan kesimi) ve vein cut (türk kesimi) olarak 2 ana kesim şekli ile kesilmektedir. Denizli ocaklarından çıkarılan ürünler kendine has dokusu ile hizmetinize sunulmaktadır. Denizli travertenleri özellikle bahçe ve terasların döşeme ve kaplamaları için uygun olup; yapınızın diğer alanlarının tasarımında rahatlıkla kullanılabilir. Beyaz travertenlerin basamak, döşeme, kaplama, lavabo, mozaik vs kullanım alanları vardır. Beyaz traverten açık mermer ve doğal taş ürünler noce renkler ile sarı vs ürünler ile uyumlu olup yapılan bir banyo kaplamasına noce fıçı lavabo veya noce tezgah yapımı çok şık duracaktır. Denizli light traverteni, klasik veya noce mozaikler ile de kombine edilebilir. Denizli traverten klasik lavabo veya noce lavabo ile arka duvar kaplaması olarak sarı eskitme mozaik veya noce patlatma mozaik düşünülebilir. Denizli medium traverten iç ve dış zemin döşeme, duvar kaplama uygulamaları, basamak ve dekoratif uygulamalarında tercih edilen ürünler arasındadır.

Birçok alanda tercih edilen Light traverten özellikle ıslak ve nemli alanlar, duvar kaplamaları ve tezgâh üstlerinde sıkça tercih edilen bir doğal taş türü olmuştur. Kullanım alanlarının genişliğinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de Light traverteninin sahip olduğu açık renkten kaynaklanmaktadır. Özellikle söz konusu temizlik ve hijyen ise bu görünümün önemli derecede etkileri vardır. Bu sebepten dolayı temizliğin önemli olduğu alanlarda Light traverten sıkça tercih edilmektedir. Bunun dışında çeşitli avantajları da bulunmaktadır. Örnek olarak açık renginden dolayı güneşi daha az çekmesi, ferah bir görünüme sahip olması ve koyu renklere kıyasla daha cezbedici bir renge sahip olması Light travertenin artıları arasında sayılabilir.

Maden suyundan elde edilen kalsiyum karbonat kristalleşerek güzel ve özgün Denizli travertenini oluşturmuştur. Saf kalsiyum karbonat kristalleri beyazdır ve travertendeki renklenme diğer minerallerden gelir. Denizli klasik traverteni çok sayıda boşluklu gözeneklidir. Bu çukurlaşma, travertene güzelliğini ve ilginç görünümünü verir. Kaplama olarak kullanıldığında, masif travertenlerde su boşluklardan hızla geçebilir. Alüminyum, suya karşı sağlam bir bariyer oluşturmanın yanı sıra panelin traverten yüzünü güçlendirmeye de hizmet etmektedir. Beyaz traverteni dolgulu veya dolgusuz olarak belirtilebilir. Dolgulu traverten ile boşluklar özel bir harçla doldurulur.

Denizli bölgesindeki ocaklardan çıkarılan Denizli traverten su yollarının çok net olması nedeniyle geniş mekan uygulamalarında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Denizli traverten eskitme, aynı zamanda file mozaik uygulaması ile de yaşam alanlarınızda farklı bir atmosfer yaratacaktır. Tarihi ve doğallık olgusunu ön plana çıkaran eskitme yüzey işlemi, Denizli traverteni bambaşka bir boyuta taşımaktadır. Zemin döşemesi ve duvar kaplaması olarak uygulanabilen Denizli traverten eskitme, derzli ya da derzsiz seçenekleri ile uygulanabilmektedir. Yapıların hem iç mekanı hem de dış mekanı için Ivory Cream traverten uygundur. Ivory Cream traverten, doğallık ve sadelikten yana olan mimarlarımızın projelerinde keyifle kullandığı ürünlerimizdendir. Yurt içerisinde olduğu kadar yurt dışından da Ivory Cream traverten yoğun talep vardır.

İngilizce literatürde Ivory Cream traverten ‘’ Denizli Classic Medium, Denizli Light Travertine, Denizli Classic Light, Medium Travertine Denizli, Denizli Travertine Vein Cut, Denizli Travertine Cross Cut, White Travertine, Ivory Cream Travertine, Navona Travertine” diye adlandırılır.