BLACK OLİVE

Siyah mermerler gibi koyu renkli taşlar, yapılarda dekoratif özelliği yüksek olan bir unsur olarak kullanılabilmektedir. Siyah mermerler özellikle açık renkli taşlarla beraber kullanıldığında, ürünler birbirine renk olarak tezat oluşturdukları için, birbirlerini görsel olarak patlatırlar ve böylece dikkat çeken bir güzellik kazanırlar. Bu anlamda siyah mermer kullanımı, yapının güzelliğini bir üst noktaya taşımakta önemli bir araç olma özelliği kazanmaktadır. Siyah mermerlerin diğer önemli bir özelliği de parlaklığını yansıtabilmesidir. Üretim sürecinde siyah mermerler gibi koyu renkli mermerler, cila sonrası yüksek parlaklık değerleri vermektedir. Bu parlaklık ürünün daha gösterişli bir izlenim vermesine yardımcı olmaktadır. Ülkemiz birçok renk mermerde zengin olduğu gibi siyah mermer ocakları konusunda da zengindir. Hem işlenmiş ürün olarak hem de hammadde olarak yüksek miktarlarda ihraç edilebilen siyah mermerlerimiz özellikle iç Anadolu bölgesi ve çevresinde yoğun olarak bulunmaktadır. İşlenmiş olarak Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Avustralya, Japonya, İngiltere ve Almanya gibi ülkelere ihraç edilen siyah mermerlerimiz, ham olarak da Çin, Hindistan, Tayvan ve İtalya gibi mermer işleme tesisleri bulunan ülkelere yoğun olarak ihraç edilebilmektedir.

Muğla siyahı; kapalı ve açık tüm alanlarda kullanılabilen bu mermer, Muğla beyaz ve Patara bej mermer ile de kombin edilerek çok güzel bir görüntü oluşmasını sağlar. Muğla siyah mermer, Türkiye’deki en popüler siyah mermer olarak önümüze çıkmaktadır. Ayrıca Muğla siyah mermer, Muğla kristal siyah mermer, Muğla siyah imparator mermer, Muğla siyah gri mermer, Avrupa siyah mermer, Kavaklıdere siyah mermer, Türk Carrara siyah mermer olarak da adlandırılmıştır. Birçok projede gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır.

Kütahya siyahı mermeri, adı siyah esasen kendisi lacivert veya koyu lacivert tonlarındadır. Diğer siyah taşlara göre çok daha sağlam bir yapıya sahip olan Kütahya siyahı, birçok projede denizlik mermeri, kaplama, döşeme, mermer lavabo olarak görmek mümkündür.

Adranos siyah mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür siyah mermerdir. Adranos siyah mermer özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgah üstü, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları için kullanımı tercih edilmektedir. Adranos siyah olarak da bilinmektedir.

Bursa siyahı renk tonlarının çok net olmasından ve siyah ile beyaz renklerin uyumlu bir şekilde birleşmesinden dolayı birçok projede ana mermer çeşidi olarak kullanılmaktadır. Bursa Uludağ Siyahı, koyu siyah taban rengi üzerine kalın ince beyaz damarlar plaka boyunca bulunmaktadır. Beyaz yoğunluğunun farklılaştığı plakalar da bulunmaktadır. Renkli mermerler, renk yapısı itibari ile uygulandığı alana ciddiyet katarak projelerinizin değerinin artmasını sağlamaktadır. Orhaneli siyahı, projelerde genellikle ana döşeme olarak kullanılan çeşidi diğer taş grupları ile de uyum sağlamaktadır. Açık renk çeşitleri ile dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Orhaneli siyahı kendi içerisinde damar yapısına göre projelerde tercih edilen uygulanırken damar takibi yapmak oldukça önemli bir konudur. Orhaneli siyahı döşeme veya kaplama yapılacak taşların uygulamadan önce yere serilerek bakılması uyumlu taşların döşenmesi önem kazanmaktadır.

Black Olive mermer,  malzeme sertliği ve kullanımı göz önüne alınarak şartlara uygun kalınlıkları, renk çeşitleri ve ebatları önerir. Olive mermer asansör kaplaması, rıht, bant olarak sıklıkla tercih edilir. Konut ve ticari projelerde yer verilen ürünümüz, light emperador ve bej mermer gibi açık renklerde keyifli bir uyumluluk yakalar. Zemin döşemesi olarak daha çok bej, krem ve beyaz denk gibi açık renk mermerlerin ana döşeme taşı olarak kullanıldığı uygulamalarda kenar bordür, takoz gibi tamamlayıcı özelliğe sahiptir. Mimar ve tasarımcıların da gözde renklerinde olan Black Olive mermer, otel, iş merkezi, alışveriş merkezi gibi projelerinin duvar kaplaması, asansör kaplaması, merdiven basamağı, kolon kaplaması ya da bordür taşı olarak kullanılmaktadır. Bazı mimarlarımız projelerinde farklılık yapmak adına bu mermeri farklı yüzey işlemlerini bir araya getirerek de kullanmaktadır. Zemin döşemesinde cilalı, honlu ve kumlamalı karışık olarak ya da duvar kaplamasında taraklı yüzey işlemi ile. Tek bir renk mermerden, farkı yüzey işlemleri sayesinde birden fazla renk tonu yakalanabilmektedir. Black Olive mermer, dekoratif olarak çiçeklik kaplamaları, masa sehpa imalatları ve banyo tezgahlarında da ilgi görmektedir. Ayrıca yine ıslak hacimlerde duş teknesi ve kaplaması olarak projelerde yerini almaktadır. Hediyelik eşya olarak bir isimlikte dahi kullanım alanı bulabilir.

İngilizce literatürde Black Olive mermer, ‘’Muğla Black MarbleMuğla Crystal Black MarbleMuğla Black Emperor MarbleMuğla Black Gray Marble, European Black Marble, Kavaklıdere Black Marble, Turkish Carrara Black Marble,Kütahya Black Marble, Adranos Black Marble, Bursa Uludağ Black, Orhaneli Black, Nero Marquina Marble, Black Olive Marble’’diye adlandırılır.