BLACKBERRY

Türkiye’de blok mermerin üçte biri Afyonkarahisar İscehisar’da çıkarılmaktadır. Toplam mermer rezervi 400 milyon metreküp olarak tahmin edilen Afyonkarahisar’da yıllık üretim kapasitesi 6,9 milyon metreküp civarındadır. Kaymak, Havai, Afyonkarahisar Şeker, Kaplan Postu, Afyonkarahisar Gül, Afyonkarahisar Gri, Hareli, Beyaz Bal Sarısı, Patlıcan Moru, çıtırlı ve kirli türü mermerler çıkarılmaktadır. Beyaz renkli olup nadiren yer yer ince yaldızlı/sarı damarlar içermektedir. Kolay şekillenebilmesi, cilalamaya elverişliliği ve iyi blok verimliliğinden dolayı plaka, fayans, iç ve dış kaplama, döşeme, hediyelik eşya, heykelcilik ve dekorasyon alanlarında kullanılıyor.

Afyonkarahisar mermeri, güzel sanatlar alanı, dekorasyon ve inşaat sektörü mermerin ana kullanım alanlarıdır. Mermer en geniş inşaat sektöründe kullanılır. Yapılan mimarilerin iç ve kaplamaları, dekorasyon işleri, özellikle mutfak, balkon ve merdiven işçiliklerinde, anıtlar, heykeller ile süs ve hediyelik eşya imalatı alanlarında tüketimi çok fazladır. İnşaat sektöründe binaların iç kısımlarında yer döşemesi ve duvar kaplamaları, merdiven basamakları, şömine, sütunlar, mutfak ve banyolarda kullanılır. El sanatları ve hediyelik eşya alanlarında ise biblo, vazo, avize, şekerlik vb. gibi hediyelik eşya yapımında, parlak ve canlı renkli mermerler kullanılır. Doğal taştan elde edilen ürünler tarih boyunca insanlar tarafından işlenerek kullanılmıştır. Mermer uzmanlığı incelik ve dikkat gerektiren bir iş olduğundan nasıl işleneceğinin bilinmesi gerekir. Önceleri estetik ve dayanıklılığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermerin bugünkü başlıca kullanım alanları, inşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik, süs eşyalarının yapımı ve mezarcılıktır. Bloktan üretilen plakalar ve diğer boyutlu ürünler, binaların iç ve dış kaplamasında, taban döşemesinde, merdiven basamaklarında, şömine, mutfak ve banyolarda, taşıyıcı sütunlarda kullanılır. İlimizde mermer ocaklarına bağlı olarak çok sayıda mermer fabrikası ve mermer süs eşyaları fabrikaları mevcuttur.  Yörede Afyonkarahisar Kaymak, Havai, Afyonkarahisar Şeker, Kaplan Postu, Afyonkarahisar Gül, Afyonkarahisar Gri, Hareli, Beyaz Bal Sarısı, Patlıcan Moru, çıtırlı ve kirli türü mermerler çıkarılmaktadır.

Türkiye/ Afyon ilindeki doğal dekor ocaklarından çıkarılan Afyon Mor Mermer türü; orta seviyeli ekonomik mermer kategorisinde bir mermer çeşididir. Genellikle mutfak tezgâhlarında, duvar kaplamalarında dekoratif (sütun, bahçe uygulamaları, patlatma taş, lavabolar vs.)uygulamalarda, basamaklarda, merdivenlerde, zemin kaplamalarında ve süs eşyalarında kullanılır. Renk olarak beyaz ana renk fonuna sahip olmakla beraber ön planda mor renkli geniş ve yaygın desen motiflerine sahiptir. Afyon mor mermeriAfyon patlıcan moru mermeri, Blackberry ve Blackberry Vein Cut olarak da bilinmektedir.

Afyon mor mermer, özellikle bina taşı, tezgâh üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma taşı, pencere pervazları, süs taşları, iç döşeme, iç duvarlar, arka plan duvar karosu, duvar kaplaması, merdivenler, astarlar, bordürler, mozaikler, su jeti için iyidir madalyonlar, sütunlar, dış cephe ve diğer tasarımlar projelerinde kullanılır.

Beyaz zemin üzerine dağılan mor gri çizgileriyle Afyon patlıcan moru mermeri dış mekân uygulamalarında da aranan bir mermer çeşididir. Peyzaj alanlarında bahçe zemin döşemelerinde de oldukça Afyon mor mermere yer verilmektedir. Görüntüsüyle kullanıldığı alana hem güzel bir görüntü katan hem de pozitif enerji veren Afyon mor mermeri her alanda rahatça kullanılabilecek bir mermerdir.

Blackberyy mermer aşırı hareketli ve oryantalisttik desenler içerdiğinden dar mekânları yükseltirken geniş, ferah mekânlar için de önerilir. Kendine özgü soft renk ve desenlere sahip olması bu natürel taşa özgün ve sıra dışı bir biçim katar. Bu bakımdan oldukça dikkat çeken bir mermer biçimidir.

Afyon patlıcan moru mermeri; mor ve ultra viyolet renklerinin karışımını içinde barındıran bu mermer sayesinde yaşam alanlarınızda daha romantik, duygusal ve tutkulu hissettiren auraya sahip olabilirsiniz. Zira mor renk tonu ortamlara yaydığı enerjisiyle tarih boyu asalet, zenginlik ve ihtişam rengi olarak algılanmıştır. Afyon patlıcan moru; aynı zamanda lavanta – leylak-lila tonları; ilham veren, beyin faaliyetlerini harekete geçiren renklerdendir. Örneğin tarihi imparatorluklarda saraylarda ve resmi devlet kurumlarında sıklıkla kullanılan bu renk,  görkemin ve ihtişamın mesajcısı olarak bilinirdi. Dilerseniz siz de yaşam alanlarınızı bu ilginç renk ve oryantalisttik desendeki orijinal taşlarla donatarak göz okşayan mekânlar tasarlayabilirsiniz.

İngilizce literatürde Blackberyy mermer ’’Afyon Purple Marble, Afyon Eggplant Purple Marble, Breccia Marble, Calacatta Marble, Amarante Marble, Nuage Miel Marble, Nuage Dore Miel Marble, Afyon Sugar Marble, Blackberyy Marble’’ diye adlandırılır.