CALACATTA

Türkiye Calacatta mermeri, beyaz renk üzerindeki siyah veya gri desenlerle oldukça uyumlu bir şekilde dağılım gösteren, pürüzsüz beyazın zarafetinin tüm yüzeyde yayılmasıyla meydana gelen estetik bir üründür. Gelişen mimari dokunuşlarla daha özel alanlarda kullanım sağlayan Calacatta mermerini dilediğiniz tüm alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklı olan olduğundan dolayı, yıllarca ilk günkü gibi yeni bir görünümü olacaktır. Calacatta mermerinin cilalı, kumlu, honlu ve fırçalanmış gibi seçenekleri olan bu ürünün farklı kesim ve yüzey seçenekleri de mevcuttur. Ayrıca birçok alt renk seçenekleri ile damar farklılıkları bulunan Calacatta mermerinin farklı doku seçeneklerinin olması; mimarlar, tasarımcılar ve uygulamacılar için alternatif çözümler sunmaktadır.

Calacatta mermer beyaz renk grubundadır. Beyaz renkli ve gri yaygın desenlere sahip bir taştır. Ancak bu mermeri diğer mermerlerden ayıran özellik ise beyaz zeminin üzerinde gri damarlarının bulunmasıdır. Ayrıca Calacatta mermer sertlik derecesi yüksek ve kalın bir mermer çeşididir. Bir İtalyan mermer çeşidi olarak bilinse de ülkemizde bu mermerden bulunmaktadır. Diğer mermer çeşitleri ile harmanlandığı zaman ortaya oldukça güzel bir görüntü çıkmaktadır.

Calacatta mermer zemin ve yer döşeme, cephe ve duvar kaplama, merdiven basamaklarında, masa ve sehpa dekorasyonunda, mutfak tezgahı, banyo ve tuvalet lavabolarında kullanılabilir. Ancak Calacatta mermerinin dokusu farklılık gösterdiğinde ve az bulunması sebebiyle diğer mermer çeşitlerine göre fiyatı daha yüksektir. Bu nedenle daha düşük metrajlı işlerde kullanılması bütçenizi fazla zorlamayacaktır. Bu nedenle daha az alanlarda kullanım alanında kullanılması daha uygun olacaktır. Her türlü iç ve dış kaplama ve döşeme çalışması, mutfak ve banyo tasarımları, masa ve özel dekoratif ürünlerde Calacatta mermeri kullanılabilmektedir.

Türk Calacatta Beyaz mermer mutfak tezgahları, banyo ve tuvalet lavaboları kullanılması daha uygun olacaktır. Görüntüsü oldukça güzel olmakla birlikte nadir bulunan bir mermer çeşididir. Afyon Calacatta Mermerini diğer beyaz mermerlerinden ayıran en önemli özelliği beyaz zemin üzerinde yayılarak devam eden gri, bazen de hafif yeşilimsi damarların yoğunluğu ve kalın olarak geçmesidir. Calacatta mermerinde ki özellik dokunun yoğun hareketlilik göstermesi ve ocaklardan çıkan miktarının toplam miktar içerisinde çok az çıkmasıdır. Calacatta mermerinin değerli bir taş olması fiyatının diğer mermerlerden yüksek olmasını beraberinde getirmektedir. Bu sebepledir ki mimarlar ve tasarımcılar genellikle butik konut, plaza lobi ve butik projelerde Calacatta beyaz mermeri tercih etmektedir.

Türkiye Calacatta White, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca piyasada Türkiye Calacatta Mermeri, Türkiye Calacata Beyaz Mermeri, Muğla Beyaz Mermeri, Türk Calacatta Beyaz Mermeri, Türk Bianco Carrara Mermeri, Türk Carrara Mermeri, Türk Beyazı Carrara Mermeri olarak da adlandırılmıştır

Muğla Beyaz mermerinin beyaz rengi kullanıldığı alana aydınlık ve ferahlık görüntüsü vermektedir. Muğla beyaz mermer iç zemin döşemesinde ve dış zemin döşemesinde de sıkça tercih edilen mermerdir. Muğla beyaz zemin kaplamalarında tercih edildiği gibi duvar kaplamlarında da oldukça tercih edilmektedir. Duvar kaplamalarında da hem iç duvar hem de dış duvar kaplamalarında Muğla beyaz mermeri tercih görmektedir. Dekoratif ürünlerde de sıkça tercih edilen Muğla beyaz mermerin beyaz renginin verdiği şıklıkla kullanıldığı alanlarda güzel bir görüntü yaratmaktadır. Muğla Beyaz mermer; hareket ve derinlik katan gri damarlarla güzelce ortaklaşan beyaz bir arka plana sahiptir. Zemin, duvar kaplaması, merdiven ve yükseltici, pencere eşikleri, masalar ve otel, villa, özel mağaza ve havaalanındaki diğer projeler gibi çok çeşitli iç ve dış tasarım projeleri için özel olarak uygundur. Muğla Beyaz mermer; Türkiye’nin en eski mermer çeşitlerinden biridir. Osmanlı hamamında bakterilere karşı gösterdiği direnç sebebiyle Muğla Beyaz mermerleri tercih edilmiştir.

Carrara mermer beyaz taban rengini esas alan ve üzerinde dumanımsı bir çizgiler bütününün yer aldığı mermer çeşididir. Üzerindeki bu damarlı görüntü; homojen şekilde dağılmış olan bir görsel sunmaktadır. Beyaz Carrara Mermer yoğun ve göz yoran bir yapıdan ziyade, daha sakin ve sade bir yaşam alanı tercih edenler için oldukça kullanışlıdır. Oldukça modern bir görüntü sunan Carrara Mermer; sadece zemin kaplamaları için değil, aynı zamanda ev eşyası olarak kullanılan ürünlerin yapımında da yararlanılmaktadır. Elegan bir görüntü sunan Carrara mermer özellikle dayanıklı bir yapıda olması sebebi ile liste başı konumundadır. Farklı boyutları bulunan bu mermerlerin modası, kolay kolay geçmeyecektir. Her çağa hitap eden havası ile geçmişi ve geleceği kendi içinde harmanlayacaktır.

Beyaz Carrara mermer kullanım yeri bakımından oldukça çeşitli bir seçenekler bütünü sunmaktadır. Normalde mermere daha az tercih hakkı tanınırken, bu mermer çeşidinde oldukça fazla bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle otellerde sıkça kullanılan, temiz görüntüsü ile fazlasıyla beğenilen Beyaz Carrara mermerler; ana döşemelerde başlıca kullanılan mermer çeşitlerinden bir tanesidir.

Türk Bianco Carrara Mermeri farklı renkte ama benzer modelde olan diğer mermerler ile kombinasyon oluşturulduğunda; oldukça şık bir görüntü kümesi göze çarpacaktır. Kolon kaplamaları, duvar kaplamaları, mutfaklardaki genel kaplamalar, banyo ve tezgâh uygulamaları gibi alanlarda Beyaz Carrara mermer sıklıkla tercih edilmektedir. Tüm bu kullanım alanlarına ek olarak Carrara mermerlerden dekorasyon alanında da yararlanılmaktadır. Özellikle son dönemlerde büyük bir eğilim haline gelen mermer masa, mermer orta sehpa gibi pek çok farklı çeşit; Beyaz Carrara mermerleri ile çok daha göz alıcı bir görüntüye bürünecektir. Pek çok farklı kullanım alanında rahatlıkla tercih edebileceğiniz Beyaz Carrara mermeri, bulunduğu mekâna bambaşka bir hava katmayı vadetmektedir. İlk çağlardan beri kullanılmakta olan Carrara mermeri iç ve dış dekorasyon malzemesi olarak sütunlarda da kullanılmaktadır. Yapı sektöründe iç ve dış alanlarda kullanıldığı gibi aksesuar olarak da tercih edilmektedir. Türk Carrara mermeri özellikle ıslak zemin alanı olan banyo, mutfak gibi alanlarda tercih edildiği gibi koridor ve antrelerde zemin döşemesinde de kullanılmaktadır. Beyaz Carrara mermer emin döşemelerinin yanı sıra duvar kaplamalarında da çok tercih edilmektedir.

Türk Beyazı Carrara Mermeri duvar kaplama ve döşeme olarak mimari çalışmalarda ise kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Carrara mermeri beyaz içinde hareketli desenlere sahip ve bu nedenle de koyu renkli mermer çeşitleri ile kombinasyon yapılarak kullanılabilmektedir. Türk Beyazı Carrara Mermeri, mermerde kaliteyi gösteren birinci özellik taşın üzerinde bulunan gri bulutlu damar yapısıdır. Damar yapısı ne kadar az ve homojen olarak plakaya dağılmış ise o kadar taşın kalitesi artmaktadır. Carrara mermeri bölgesinin en meşhur yoğun talep gören mermeri olması ve ocaklardan az metraj çıkmasından dolayı fiyat olarak en yüksek segmenttedir.

Bianco Carrara mermeri de mermerin içinde mineral miktarına göre isim almış olan bir çeşididir. Kullanımları hepsinde olduğu gibi Bianco Carrara’da da aynı alanlardır. Bianco Carrara yapı sektöründe iç ve dış alanlarda kullanıldığı gibi aksesuar olarak da tercih edilmektedir. Bianco Carrara iç zemin döşemesinde kullanılacağı gibi dış zemin döşemesinde de kullanılmaktadır. Bianco Carrara aynı zamanda zemin döşemelerinin yanı sıra duvar kaplamalarında da tercih edilmektedir. Duvar kaplamalarında ise hem iç mekan duvar kaplamaları hem de dış mekan duvar kaplamalarında Bianco Carrara kullanılmaktadır. Bianco Carrara bunun yanı sıra mekanların tamamlayıcı unsurlarından biri olan dekorasyon malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Türk Bianco Carrara Mermeri, kullanıldığı alanlarda sahip olduğu renkler ve uyuma bağlı olarak huzur ve sakinlik hissi kazandırmaktadır. Dekorasyon malzemesi olarak kullanılan Bianco Carrara antik bir görünüp kazandırıp müze eseri havası katmaktadır. Kaplama ve döşeme olarak tercih edilen alanlarda ise Bianco Carrara kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Kolay temizlenebilme özelliğinin yanı sıra parlak ve şık bir görünüp kazandırıyor. Türk Bianco Carrara Mermeri, iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih edilen bir mermer türüdür.

İngilizce literatürde Calacatta mermeri ‘’Turkey Calacatta Marble, Turkey Calacata White Marble, Mugla White Marble, Turkish Calacatta White Marble, Turkish Bianco Carrara Marble, Turkish Carrara Marble, Turkish White Carrara Marble, Breccia Marble, Blackberry, Nuage Miel, Amarante Marble’’ diye adlandırılır.