BİANCO CARRARA

Carrara beyaz mermer, İtalya’da çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Carrara beyaz mermer duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Çin taş pazarında Bianco Carrara Mermeri, Bianca Carrara Mermeri, Bianco Carrera Mermeri, Bianco di Carrara Mermeri, Marmo Blanc de Carrare, Blanco Carrara Mermeri, Branco Carrara Mermeri, Marmo Carrara Bianca, Beyaz Carrara Mermeri, Beyaz Carrera olarak da adlandırılmıştır.Adını üretildiği yer olan İtalya’nın Carrara şehrinden almakta olan bu mermeri diğerlerinden farklı kılan özelliği belirgin damarlara sahip olması ile birlikte açık beyazlı grili bir fona sahip olmasıdır. Beyaz zemin üzerinde açık gri bir görünümü vardır.

İtalyan Carrara mermer beyaz taban rengini esas alan ve üzerinde dumanımsı bir çizgiler bütününün yer aldığı mermer çeşididir. Üzerindeki bu damarlı görüntü; homojen şekilde dağılmış olan bir görsel sunmaktadır. Beyaz Carrara mermer yoğun ve göz yoran bir yapıdan ziyade, daha sakin ve sade bir yaşam alanı tercih edenler için oldukça kullanışlıdır. Oldukça modern bir görüntü sunan Carrara mermer; sadece zemin kaplamaları için değil, aynı zamanda ev eşyası olarak kullanılan ürünlerin yapımında da yararlanılmaktadır. Elegan bir görüntü sunan Carrara mermer özellikle dayanıklı bir yapıda olması sebebi ile liste başı konumundadır. Farklı boyutları bulunan bu mermerlerin modası, kolay kolay geçmeyecektir. Her çağa hitap eden havası ile geçmişi ve geleceği kendi içinde harmanlayacaktır.

Beyaz Carrara mermer kullanım yeri bakımından oldukça çeşitli bir seçenekler bütünü sunmaktadır. Normalde mermere daha az tercih hakkı tanınırken, bu mermer çeşidinde oldukça fazla bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle otellerde sıkça kullanılan, temiz görüntüsü ile fazlasıyla beğenilen Beyaz Carrara mermerler; ana döşemelerde başlıca kullanılan mermer çeşitlerinden bir tanesidir.

Carrara mermer farklı renkte ama benzer modelde olan diğer mermerler ile kombinasyon oluşturulduğunda oldukça şık bir görüntü kümesi göze çarpacaktır. Kolon kaplamaları, duvar kaplamaları, mutfaklardaki genel kaplamalar, banyo ve tezgâh uygulamaları gibi alanlarda Beyaz Carrara mermer sıklıkla tercih edilmektedir. Tüm bu kullanım alanlarına ek olarak Carrara mermerlerden dekorasyon alanında da yararlanılmaktadır. Özellikle son dönemlerde büyük bir eğilim haline gelen mermer masa, mermer orta sehpa gibi pek çok farklı çeşit; Beyaz Carrara mermerleri ile çok daha göz alıcı bir görüntüye bürünecektir. Pek çok farklı kullanım alanında rahatlıkla tercih edebileceğiniz Beyaz Carrara mermeri, bulunduğu mekâna bambaşka bir hava katmayı vadetmektedir. İlk çağlardan beri kullanılmakta olan Carrara mermeri iç ve dış dekorasyon malzemesi olarak sütunlarda da kullanılmaktadır. Yapı sektöründe iç ve dış alanlarda kullanıldığı gibi aksesuar olarak da tercih edilmektedir. Carrara mermeri özellikle ıslak zemin alanı olan banyo, mutfak gibi alanlarda tercih edildiği gibi koridor ve antrelerde zemin döşemesinde de kullanılmaktadır. Beyaz Carrara mermer zemin döşemelerinin yanı sıra duvar kaplamalarında da çok tercih edilmektedir.

Carrara mermer duvar kaplama ve döşeme olarak mimari çalışmalarda ise kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Carrara mermeri beyaz içinde hareketli desenlere sahip ve bu nedenle de koyu renkli mermer çeşitleri ile kombinasyon yapılarak kullanılabilmektedir. Beyaz Carrara mermeri mermerde kaliteyi gösteren birinci özellik taşın üzerinde bulunan gri bulutlu damar yapısıdır. Damar yapısı ne kadar az ve homojen olarak plakaya dağılmış ise o kadar taşın kalitesi artmaktadır. Carrara mermeri bölgesinin en meşhur yoğun talep gören mermeri olması ve ocaklardan az metraj çıkmasından dolayı fiyat olarak en yüksek segmenttedir.

İngilizce literatürde Carrara mermeri ‘’ Bianca Carrara MarbleBianco Carrara Marble, Bianco di Carrara Marble, Marmo Blanc de Carrare, Blanco Carrara Marble, Branco Carrara Marble, Marmo Carrara Bianca, White Carrara Marble, White Carrera’’ diye adlandırılır.