CRYSTAL WHİTE

Crystal white mermer, Vietnam’da çıkarılan bir tür beyaz mermerdir. Bu taş özellikle mutfak tezgahı, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Çin taş pazarında Kristal Beyaz Vietnam Mermeri, Mutlak Beyaz Mermer, Nghe An Beyaz Mermer, Süt Beyaz Mermer, Saf Beyaz Mermer, Beyaz Kutup Mermeri, Vietnam Kristal Beyaz Mermer olarak da adlandırılır. Vietnam white, saf beyaz mermer arayanlar için alternatif bir beyaz mermer çeşididir. Vietnam white mermeri isminden de anlaşılacağı gibi Vietnam’daki ocaklardan çıkarılmaktadır. Snow white crystal white olarak da anılan Vietnam white ülkenin farklı yerlerinden çıkar ve farklı karakterlere sahiptir. Vietnam white dekoratif bir taş olmakla beraber damarsız yapısı ile bir yandan kullanımını azaltmıştır. Ancak Vietnam White Thassos mermerine görünüşteki yakınlığı sebebiyle ıslak zeminlerde kullanılmaya devam eder. Saf beyaz mermerin sıcak ve zarif görünümü; mermeri mimar ve mermer ustalarının daha ziyade koridor dekorasyonunda kullanmalarına neden olmuştur. Saf beyaz mermer zemin döşemelerinde tercih edilirken; renkli mermerler kullanıldıkları ortamlara dramatik etki vermesi için desen ve mozaiklerde kullanılmıştır. Saf beyaz mermer, evinize uygulandığında oldukça şık görüntüler sunabilecek bir taştır. Doğru bir tasarımla buluşan süt beyaz mermer, evinizi mükemmel bir görüntüye kavuşturabilir. Genellikle mutfak ve banyo detaylarında kullanılan Vietnam kristal beyaz mermeri, istediğiniz görüntüye kavuşmanızda en büyük yardımcılarınızdan bir tanesi olacak ve içinde var olan doğal desenler evinizi ön plana çıkaracaktır.

Vietnam crystal beyaz mermeri, de mermerin içinde mineral miktarına göre isim almış olan bir çeşididir. Kullanımları hepsinde olduğu gibi Vietnam kristal beyaz mermeri, da aynı alanlardır. Yapı sektöründe iç ve dış alanlarda kullanıldığı gibi aksesuar olarak da tercih edilmektedir. Vietnam kristal beyaz mermer iç zemin döşemesinde kullanılacağı gibi dış zemin döşemesinde de kullanılmaktadır. Beyaz kutup mermeri, aynı zamanda zemin döşemelerinin yanı sıra duvar kaplamalarında da tercih edilmektedir. Beyaz kutup mermeri, mermer duvar kaplamalarında ise hem iç mekan duvar kaplamaları hem de dış mekan duvar kaplamalarında kullanılmaktadır.

Mutlak beyaz mermer bunun yanı sıra mekanların tamamlayıcı unsurlarından biri olan dekorasyon malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Vietnam kristal beyaz mermeri kullanıldığı alanlarda sahip olduğu renkler ve uyuma bağlı olarak huzur ve sakinlik hissi kazandırmaktadır. Dekorasyon malzemesi olarak kullanılan Vietnam mermeri antik bir görünüp kazandırıp müze eseri havası katmaktadır. Kaplama ve döşeme olarak tercih edilen alanlarda ise kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kolay temizlenebilme özelliğinin yanı sıra parlak ve şık bir görünüp kazandırıyor. Vietnam mermeri iç ve dış mekanlarda sıklıkla tercih edilen bir mermer türüdür.

İngilizce literatürde Crystal white mermer ‘’Crystal White Vietnam Marble, Absolute White Marble, Nghe An White Marble, Milk White Marble, Pure White Marble, White Pole Marble, Vietnam Crystal White Marble, Snow White Crystal White, Crystal White, Polar White, Kemal Paşa White Marble’’ diye adlandırılır.