GOLDEN CREMA

Limestonekireç taşı olarak ta bilinen doğal taştır. Limra olarak da isimlendirilen limestone, doğal taşlar arasında özel bir yere sahiptir. İç ve dış mimari için pek çok farklı yüzeylerde uygulanabilmektedir. Farklı tür ve çeşitleri ile limestone, mimarlar tarafından yumuşak yapısı sebebi ile evlerimizin ve iş yerlerimizin genellikle cephelerinde tercih edilebilmektedir. Limestone çok özel bir doğal güzelliktir. Doğal bir yapıya ve yumuşak bir zemine sahiptir. Bu yumuşaklığı sebebi ile farklı boyut ve şekillerde rahatlıkla işlenerek hizmetinize sunulmaktadır. Geniş bir ürün yelpazesine sahip limestone evlerinizin ve iş yerlerinizin dış cephe kaplamaları için çok uygun bir materyaldir. Limestone, ülkemizin ve dünyanın pek çok noktasında döşeme ve kaplama malzemesi olarak pek çok farklı proje tarzında tercih edilmektedir. Birçok mimar ve inşaat mühendisinin en gözde tercihlerinden biridir. Evinize ve iş yerlerinize doğal bir güzellik sunacaktır. Ayrıca sadece evler için değil, restoran, hastane ve oteller içinde çok uygun bir doğal taş türüdür. Dış cephe kaplaması için kullanıldığı takdirde, otantik ve şık bir hava katacaktır.

Golden Crema, canlı deseni, Mısır’dan gelen bej kireç taşının her bir levhasını doğal bir sanat eseri gibi gösteriyor. Malzeme, özellikle iç ve kısmen dış mekan uygulamaları için uygundur.

Limestone, deniz kökenli tortul bir kayadır ve neredeyse tamamen mineral kalsitten oluşur. Feldspat, kil mineralleri, kuvars veya mika şist mineralleri çok küçük miktarlarda mevcuttur. Bu mineral ve organik katkılar, aslında beyaz kireçtaşının sayısız renginde görünmesine izin verdi. Bu nedenle kireçtaşı kırmızımsı, yeşilimsi, sarı-kahverengi, koyu gri veya siyah olabilir. Golden Crema özellikle iç mekan ve kısmen dış mekan uygulamaları için uygundur.

Golden Crema, honlu olarak cephe kaplamalarında da sıkça tercih edilmektedir. Estetik olarak oldukça şık göründüğünden dolayı dış kaplamaların yanı sıra iç dekorasyonda da yer almaktadır. Eskitme uygulaması yapılan limra taşı ise daha çok, restoran, kafe, bar, tv ünitesi arkası, mutfak tezgâhı, şömine, saksı, mağaza vitrini ve evlerde çeşitli dekoratif noktalarda kullanılmaktadır. Karayollarında dolgu malzemesi olarak kullanılan limra, çimento ve harç üretiminde de etkin rol oynamaktadır. Boya ve diş macunlarında doldurucu madde olarak yer alan doğal taş, asidik özellik gösteren toprakları nötrleştirmek için de tercih edilmektedir. Çekiçleme, asitle yıkanma, yakılma gibi işlemlere de tabi tutulan limra taşı, işlem sonrası sahip olduğu özelliklere göre farklı alanlarda kullanılmaktadır

Limranın yapı sektöründen kimyasal sektörüne kadar pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Dekoratif, sağlam ve kolay işlenebilir özelliği dolayısıyla limra duvar kaplama ve zemin döşemelerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Mimari kullanım alanları olarak daha ziyade dış mekanlar yerine iç mekanlarda tercih edilmektedir. Yağmur, kar hava kirliliği gibi hava etkileri limranın dış görünümünü olumsuz etkilemektedir. Yumuşak ve süngerimsi yapısı darbe ve hava şartları dayanımını düşürmektedir.

Limra, Antik Yunan döneminde mezar taşı, şömine, fıskiye, süs havuzu, hamam, sütun, tezgâh, sehpa, lavabo, masa, saksı, çeşme, trabzan, heykel gibi alanlarda sıkça kullanılmıştır. Daha o dönemlerde bu denli yaygın bir kullanım alanına sahip olan limra taşının en önemli tercih sebebi cila ve parlatma uygulamalarına çok kolay bir şekilde uyum sağlamasıdır. Sarı ve susamlı renkleri beyaz rengin dışında en çok tercih edilen renkler olarak dikkat çekmektedir.

Limra Kireçtaşı, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz kireç taşıdır. Bu taş özellikle Yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşı, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Limra kireçtaşı honlanmış, eskitilmiş, cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, kaya yüzlü, kumlanmış, burçlu, eskitme vb. olarak işlenebilir.

İngilizce literatürde Golden Crema ‘’ Crema Classic Lymra Limestone, Lymra Limestone, Lymra Cleopatra, Limra White Limestone, Antalya Limestone, Golden Crema’’ diye adlandırılır.