ROUGE FLEURS

Traverten, basınç altında, bünyesinde erimiş karbon dioksit bulunan yeraltı suları, geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek taşır. Suyun aniden açığa, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması ile suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker. Bu birikim zamanla yastık gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturur.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu – cilalı traverten gibi mamüller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

Dünyanın en ender bulunan traverten çeşitlerinden olan kırmızı traverten; Türkiye’nin belirli bölgeleri ile İran’dan çıkarılmaktadır. Çok dekoratif bir yapıya ve renge sahip olması ile ünlenen Türk kırmızı traverteni dünyada birçok projede uygulanmıştır.

Mükemmel teknik ve mekanik özellikleri sayesinde, antifriz olması sayesinde hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir. Spesifik yüzeyler ile dış kaldırımlar, yüzme havuzları ve banyolar gibi kaymaz yüzeylerin benimsenmesinin gerekli olduğu yerlerde bile kullanılabilir.

Kırmızı, döşeme ve duvar uygulamaları için en popüler traverten renklerinden biridir. Kırmızı traverten karolarımız banyo zeminleriniz, mutfak zeminleriniz, oda duvarlarınız veya dış duvarlarınız için mükemmel olacaktır. Kırmızımsı renkleri ve yüksek kaliteli damarları, yaşam alanlarınızdaki en şık görünümü oluşturacak. Kırmızı traverten karolar cilalı, honlu veya fırçalanmış yüzeylerle üretilebilir. Kütahya kırmızı traverten karolarımız mutfak tezgahları, tezgahlar, merdivenler, lavabolar vb. İçin de uygundur.

Kütahya kırmızı traverten, Türkiye’de çıkarılan pişmiş toprak kırmızı traverten çeşididir. Bu taş, özellikle yapı taşı, şömineler, merdivenler, tezgahlar, lavabolar, anıtlar, havuz başı, pervazlar, süs taşları ve diğer tasarım projeleri tercih edilir. Kırmızı traverten;  ‘’California Sunset TravertenTerracotta Kütahya Traverten, Travertin Terracotta, Şeftali Karışımı Traverten, Kırmızı Traverten, Flamingo Traverten, Türkiye Kırmızı Traverten’’ olarak da bilinmektedir. Kütahya kırmızı traverten honlu, eskitilmiş, cilalı, kesilmiş, zımparalanmış, taş yüzlü, kumlanmış, eskitme vb. olarak işlenebilmektedir.

Kırmızı traverten; Türkiye’de çıkarılan bir tür koyu bej travertendir. Bu taş özellikle yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşı, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri kullanılmaktadır.

Persian red traverten; rengi zayıftan yoğun olarak değişebilen, yumuşak, bazen beyaz, lekeler ve damarlar içeren gözenekli kırmızı tortul bir taştır. Persian red travertine iç mekandaki kullanım alanları; zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven ve basamaklar, iç mekan patlatma duvar kaplaması, banyolar & duşlar olarak görülmektedir.

Persian red traverten; dış mekanda ise yine duvar kaplaması ve merdivenlerde kullanılmakta olup özellikle havuz kenarı döşemelerinde kaymazlık özelliği açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Yine yürüyüş yollarında ve bahçe duvar kaplamalarında da uygulama yapılmaktadır. Kırmızı traverten konutlarda iç mekanlarda tv ünitesi duvar kaplaması kullanımı da ön plandadır.

Rouge Fleurs; kırmızı ve pembe renkleri vardır. Cilalı, honlu dolgulu, honlu dolgusuz, eskitme, kenar kırma, kumlama, fırçalı, bombe, taraklama, fine line olarak bulunur. Rouge Fleurs; zemin uygulamaları, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenlerin yapımında tercih edilmektedir.

Rouge Fleurs traverten çok dekoratif bir yapıya ve renge sahip olması ile ünlenmiştir. Türk kırmızı traverteni dünyada birçok projede uygulanmıştır. Rouge Fleurs traverten cilalı, honlu ya da ham yüzeyli olarak tercih edilmektedir. Türkiye kırmızı traverten ihracat kalemleri arasında da yer almaktadır. Rouge Fleurs traverten; patlatma taş, mozaik, lavabo, söve, şömine yapımlarında sıkça tercih edilen bir taştır. Rouge Fleurs traverten yer zeminleri, duvar kaplamaları, cephe kaplamaları, basamaklar, bankoların yapımında kullanımı tercih edilir.

İngilizce literatürde Rouge Fleurs traverten ‘’ California Sunset Travertine, Travertine Kutahya Terracotta, Travertine In Terracotta, Peach Mixture Travertine, Red Travertine, Travertine Flamingo, Turkey Red Travertine, Rouge Fleurs Travertine, Persian Red Traverten, Antique Red Travertine, Cascade Travertine, Rouge Fleurs Travertine’’ diye adlandırılır.