NIGELLA ROSE

Andezit, magmanın yer kabuğu derinliklerinden yüzeye çıkarak, hızlı şekilde soğumasıyla oluşan volkanik bir kayaçtır. Yüzeyi soğumuş lavlarla kaplıdır. İçeriğinde bolca mineraller bulunur. Yapısı kristal ve camlardan oluşur. Basınç ağırlığı 800-900 kg/cm’dir.

Andezit taşı eflatun, mor, pembemsi gibi farklı renklerde olan püskürük taşlardır. Bazen de grimsi ve siyahın açık tonları şeklinde görmek mümkündür. Andezit kayaçların renkliliğinde yaşlarının etkisi bulunmaktadır. Ankara taşı olarak da adlandırılır ve bu adlandırılmanın nedeni bu bölgede daha çok bulunmasıdır. Benekli, aşınmaya dayanıklı ve kaymaz bir malzeme olması nedeniyle yapılarda sıklıkla kullanılmaktadır. Her yapıda kullanımı yapılmak üzere yapı malzemeleri tercihleri yapılmaktadır. Bu malzemelerin tercihini yapı tasarımcısı mimar ve mühendisler yapmaktadır.

Andezit taşı ısıdan ve dış faktörlerden etkilenmez. Buna rağmen andezit taşı fiyatları da oldukça uygundur. Boyama ya da cila gerektirmez. Yalıtım malzemesi olarak da kullanılabilir. Özellikle yalıtım açısından andezit taşı fiyatları bütçelere fayda sağlayabilir. Islak zeminde kolaylıkla kullanılabilir. Bu sebeple yalıtım malzemesi olarak da tercih edilir.

Kaplama ve döşemede tarihsel bir öneme sahip olan andezit taşı en çok tercih edilen yapı malzemesidir. Sadece zeminlerde değil andezit duvar kaplama özelliğiyle de iç ve dış cephelere dekoratif hava katıyorlar. Tarihte, yapılarda ve yollarda kullanılan bu taşlar birçok alanda kullanılıyorlar. Genellikle; kaldırımlar, bordür uygulamaları, bahçe düzenlemeleri, dış cephe kaplamaları, parke uygulamaları, döşemeler, şömineler, şadırvanlar, pencere kenarları, çeşmeler, tretuvarlar, mezarlıklar, tarihi yapıların restorasyon uygulamalarında kullanılıyorlar.

Nigella Rose andezit taşı, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olan yıpranmaya karşı aşırı dayanıklıdır. Yazın serin, kışın sıcak tutma özelliğiyle inşaat sektörünün ilk tercihidir. İşlenebilir yapıya sahip olduğu için çeşitli motif ve figür çizme imkanı sunuyor. Nigella Rose, renk solması yaşanmadığı, uzun yıllar dayandığı ve bakım maliyeti istemediği için ekonomik olarak avantajlıdır. Nigella Rose, plaka ve levhaları; duvar kaplamaları, yer döşemeleri, kaldırımlar ve merdiven basamakları başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. Duvar kaplaması işlemi sırasında isteğe bağlı olarak duvarın tamamı veya bir kısmı kaplanmaktadır. Zemin döşemesi olarak kaldırım, tretuar kaplamaları, basamaklar ve engelli rampaları kaplamalarında görmek mümkündür. Nigella Rose, kaymaz yapısı sayesinde rampa, merdiven ve diğer eğimli yüzeylerde tercih edilmektedir. Park ve bahçelerde, bank, çöp kutuları, çiçeklik, süs havuzu, harpuşta uygulamaları (açık duvarların üst kısımları), söve, pencere gibi ürünlerin yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır. Dış ortamlar, refüjlerde, bahçe düzenlemeleri, parke uygulamaları, pencere kenarları, şehir içi mobilyaları, şadırvanlar, şömine, restoran, hamam, tarihi yapılar, çeşme ve oluklar gibi alanlarda Nigella Rose taşına rastlanmaktadır. Andezit taşı kullanılacağı yere göre, bordür, plaka veya levha şeklinde üretilmektedir.  Farklı ebat ve ölçülerde üretimleri sayesinde her alanda kolayca uygulanabilmektedir. Kullanım alanına göre andezit taşı; duvar kaplama plakası, döşeme taşı, kaldırım plakası, bordür ve bordür kenarı su oluğu gibi elemanlar olarak üretilmektedir.

Nigella Rose taşı, zemin kaplaması olarak kaldırımlarda, döşemlerde, merdiven basamaklarında vb. alanların kaplanmasında andezit taşı uygun yapıya sahiptir. Nigella Rose taşı kaymaz bir yapıya sahip olduğu için özellikle rampa ve merdivenlerde kullanım açısından uygundur. Andezit taşı herhangi bir boyama işlemine ihtiyaç duymadığı için levha, plaka ve bordür olarak da kullanılabilir. Ayrıca duvar kaplamaları içinde Nigella Rose taşı tercih edilmektedir.

Nigella Rose taşı doğal koşullardan, sıcaktan, soğuktan, yaz veya kıştan etkilenmeyen bir yapıya sahip olması nedeniyle aşınma direnci oldukça yüksek olan bir taştır. Dekoratif amaçla da kullanılabilme özelliğine de sahip olması nedeniyle motif, resim, figürler ile farklı bir görünüş kazandırılabilir.