RİVER

River traverten de otantik ve modern doku bir arada görünmektedir. River traverten özellikle bahçe ve terasların döşeme ve kaplamaları için uygun olup; yapınızın diğer alanlarının tasarımında rahatlıkla kullanılabilir.

River traverten yurt içindeki projelerimizde olduğu kadar yurtdışındaki projelerimiz de oldukça yoğun ilgi görmektedir. River traverten projelerde duvar kaplaması, zemin döşemesi, cephe kaplaması veya banyo çalışması olarak da talep gören bir doğal taştır. River traverten banyo çalışmalarında duş teknesi duvar kaplaması olarak da mekanlarınıza ayrı bir şıklık katacaktır. Cilalı mozaik ve patlatma mozaik seçenekleri ile ister duşlarınızda duvar kaplaması, ister tv ünitenizde duvar kaplaması olarak River traverten tercih ederek farklı dokunuşlar elde edebilirsiniz.

River Traverten ‘’ Gri Traverten, Silver Traverten, Gümüş Traverten, Silver Gri Traverten, Afyon Emirdağ Traverten, Emirdağ Traverten, Klasik Silver Traverten, Fantastic Silver Traverten, Royal Blend Traverten’’ olarak da piyasada bilinmektedir.

Gri traverten taşı, diğer travertenler gibi sıcak su kaynakları çevresinde ve derin mağaralarda oluşur. Doğal gri traverteni, mermerden çeşitlerinden ayıran en belirgin özelliği gözenekli olmasıdır. Travertendeki bu gözenekler, doğal oluşumu ile var olan ve daha sonra dışarı çıkan gazlardan kaynaklanmaktadır.

Traverten taşları, artık hayatın her alanında yer alıyor. Binlerce yıl önce ve var olduğumuz bu çağda da neredeyse tüm proje ve yapılarda kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Türkiye’de Denizli bölgesi özellikle tam bir traverten havuzudur. Denizli bölgesi özellikle Ivory traverten, klasik traverten, rustik traverten çıkan ocaklara sahip ilimizdir. Bunun dışında ise özellikle mimarların gözdesi haline gelmiş gri tonlu ve simli yapısı ile Türkiye’de Afyon ilimizde 1. sınıf renk ve kalitesiyle tüm dünyaya açılmaktadır. Gri travertenin basamak, döşeme, kaplama, lavabo, mozaik vs kullanım alanları vardır.

Silver traverten olarak da anılan Gümüş traverten doğal taş çeşitliliği; yatay damarlı görseli ile mimari alanlara değer katan ürünlerdendir. Gümüş travertenler; doğal olarak bünyesinde ince kristaller barındırdığından mermer türlerinden farklı olarak dokunulduğunda daha soft ve hamurumsu bir dokuya sahiptir.

Silver travertine, Türkiye’de ocaktan çıkarılan yüzey traverteniyle jeolojik olarak iç içe geçmiş gibi gümüş ve gri tonlarının zengin bir renk karışımıdır. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Çin taş pazarında ‘’Gümüş Traverten, Sivas Gümüş Traverten, Gümüş Gri Traverten, Dişbudak Traverten ‘’olarak da adlandırılır

Gümüş traverten çeşitlerinde yatay sıralanmış damar görselleri dekorasyon alanlarına daha şık görseller ve farklı ifadeler kazandırmaktadır. Gümüş traverten çeşitlerinde bu sıra dışı görsel ilse ‘veincut’ (su yoluna kesim ya da Türk kesimi diye adlandırılan) kesim yöntemiyle elde edilir. Böylece mekanları yatay damar takibi bütünlüğünün hakim olduğu bir desen sarar.

Bilindiği gri tonları son dönemde dekorasyon alanında trend renklerden olduğundan ön plana çıkmaktadır. Zira gri tonları renkler arasında en nötr renklerden biri olarak kabul edildiğinden tüm renklerin en iyi eşlikçisi olarak da bilinir. Yeni trendlere yönelik olan son derece dinlendirici ifadelerdeki Gümüş traverten modellerini yaşam alanlarınızın her noktasında kullanabilirsiniz. Gümüş traverten doğal taş çeşitliliği; gerek iç, gerekse de dış mekanlarda kendine yer bulan bir taş çeşitliliğidir. Koyu ya da açık tonlarla uygulanarak alanlarda büyük bir bütünlük sağlayabilir. Duvarlarda, tezgahlarda, tezgah aralarında, masa- sehpa türevi eşyalarda da gönül rahatlığıyla Gümüş traverten kullanılabilir. Özellikle beyaz tonlarındaki taşlarla karıştırılarak kullanıldığında oldukça şık ve dekoratif tasarımlar oluşturur. En çok da beyaz taş karışımıyla kullanılması önerilmektedir. Dış mekanlarda önerilen kesim şekli ise crosscutdur. Gümüş travertenlerde; honlama, cila, çekiçleme işlemleri yapılabilmektedir.

Kahverengi, kül rengi ve bej tonlarını içerisinde barındırdığından, tüm dekorasyonlara uyumlu beğenilen bir taş cinsidir. Duvar rengi ne olursa olsunKlasik Silver traverten şaşırtıcı bir biçimde uyum sağlar. Sıcak renk tonları sayesinde ortamı ısıtarak doğal hissiyat sunarKlasik Silver traverten tv ünite arkası taş kaplama için en iyi taş modeli diyebiliriz.

Özellikle teraslarda ve bahçelerde tercih gören Silver gri traverten yaşam alanlarınıza hem rüstik hem modern bir görünüm kazandırmaktadır.

Zemin döşemesinde french pattern olarak adlandırılan farklı ebatlardaki setler ile yaşam alanlarınıza hareket katılabilmektedir. French pattern setlerde kenar işlem olarak da ‘kenar kırma’ olarak adlandırılan, ürün kenarlarının mekanik işlem ile birlikte hafifçe kırılarak ortaya çıkartılan kenar işlemi sayesinde Silver gri traverten döşemenize daha da eskitilmiş bir görünüm kazandırılabilmektedir. Projelerde siyah ve beyaz gibi farklı renk tonlarındaki mermerlerimiz ile rahatlıkla kombin edilebilmektedir. Gri traverten ile uygulama yaptığınız banyonuzda, tezgahta siyah renk bir lavabo kullanımı ayrı bir zenginlik katacaktır.

Mimar ve tasarımcılarımızın imza attığı projelerindeki vazgeçilmez renklerin başında gelen grinin, doğal görünümü ile projelere değer katan travertende hayat bulması ile ortaya çıkan gri traverten bir sanat eseridir.

Afyon Emirdağ traverten; iç mekandaki kullanım alanları; zemin döşemesi, duvar kaplaması, merdiven ve basamaklar, iç mekan patlatma duvar kaplaması, banyolar & duşlar olarak görülmektedir.

Emirdağ traverten; dış mekanda ise yine duvar kaplaması ve merdivenlerde kullanılmakta olup özellikle havuz kenarı döşemelerinde kaymazlık özelliği açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Yine yürüyüş yollarında ve bahçe duvar kaplamalarında da uygulama yapılmaktadır. Emirdağ traverten konutlarda iç mekanlarda tv ünitesi duvar kaplaması kullanımı da ön plandadır.

Fantastic Silver travertine, Türkiye’de ocaktan çıkarılan bir tür gri travertendir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları vb. Ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Afyon Silver traverten olarak da adlandırılır.

İngilizce literatürde River traverten ‘’ Gray Travertine, Silver Travertine, Silver Travertine, Silver Gray Travertine, Afyon Emirdağ Travertine, Emirdağ Travertine, Classic Silver Travertine, Fantastic Silver Travertine, Royal Blend Travertine, Alabortino Travertine, Cascade Travertine, Romano Travertine’’ diye adlandırılır.