SUNNY LIGHT

Limra, Antik Yunan döneminde mezar taşı, şömine, fıskiye, süs havuzu, hamam, sütun, tezgâh, sehpa, lavabo, masa, saksı, çeşme, trabzan, heykel gibi alanlarda sıkça kullanılmıştır. Daha o dönemlerde bu denli yaygın bir kullanım alanına sahip olan limra taşının en önemli tercih sebebi cila ve parlatma uygulamalarına çok kolay bir şekilde uyum sağlamasıdır.

Eskitme uygulaması yapılan limra taşı ise daha çok, restoran, kafe, bar, tv ünitesi arkası, mutfak tezgâhı, şömine, saksı, mağaza vitrini ve evlerde çeşitli dekoratif noktalarda kullanılmaktadır. Karayollarında dolgu malzemesi olarak kullanılan limra, çimento ve harç üretiminde de etkin rol oynamaktadır. Boya ve diş macunlarında doldurucu madde olarak yer alan doğal taş, asidik özellik gösteren toprakları nötrleştirmek için de tercih edilmektedir. Çekiçleme, asitle yıkanma, yakılma gibi işlemlere de tabi tutulan limra taşı, işlem sonrası sahip olduğu özelliklere göre farklı alanlarda kullanılmaktadır

Limestone, özellikle yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşı, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için tercih edilmektedir. Ayrıca ‘’Crema Classic Lymra Limestone, Lymra Limestone, , Lymra Cleopatra, Limra White Limestone’’ olarak da adlandırılır. Limra kireçtaşı honlanmış, eskitilmiş, cilalı, kesilmiş kesilmiş, zımparalanmış, kaya yüzlü, kumlanmış, burçlu, eskitme vb. olarak işlenebilir.

Sunny limestone, projelere bağlı olarak hem iç ve hem de dış duvar kaplamalarında ve döşemelerde kullanılmaktadır. Son yıllarda kullanımı artan bu taş, hem yurt içi hem de yurt dışı pek çok projede yer almaktadır.

Sunny limestone, döşeme ve duvar kaplamaları gibi genel kullanım alanları yanında yapısı sayesinde dekoratif uygulamalarda da tercih edilir. Sunny Light limestone iç ve dış mimari için pek çok farklı yüzeylerde uygulanabilmektedir. Farklı tür ve çeşitleri ile limestone, mimarlar tarafından yumuşak yapısı sebebi ile evlerimizin ve iş yerlerimizin genellikle cephelerinde tercih edilebilmektedir.

Mısır kireçtaşı, esas olarak mercan, foramlar ve yumuşakçalar gibi deniz organizmalarının iskelet parçalarından oluşan tortul bir kayadır. Başlıca malzemeleri, kalsiyum karbonatın (CaCO3) farklı kristal formları olan kalsit ve aragonit mineralleridir. Tortul kayaların yaklaşık% 10’u kireçtaşıdır.

Kireçtaşının sudaki çözünürlüğü ve zayıf asit çözeltileri, suyun kireç taşını binlerce ila milyonlarca yıl boyunca aşındırdığı karstik manzaralara yol açar. Çoğu mağara sistemi kireçtaşı ana kayasından geçer.

Mısır kireçtaşı,  bir yapı malzemesi olarak, betonun temel bir bileşeni olarak (Portland çimentosu), yolların tabanı için agrega olarak, diş macunu veya boya gibi ürünlerde beyaz pigment veya dolgu maddesi olarak, kireç üretimi için kimyasal bir hammadde olarak, bir toprak düzenleyici olarak veya kaya bahçelerine popüler bir dekoratif katkı olarak da kullanılmaktadır.

Golden Yellow limestone Mısır’da çıkarılan bir tür sarı kireç taşıdır. Bu taş özellikle yapı taşı, tezgah üstü, lavabolar, anıtlar, havuz başa çıkma, eşikler, süs taşları, iç mekan, dış cephe, duvar, zemin, kaldırım ve diğer tasarım projeleri için iyidir. ‘’Güneşli Altın, Altın Sarı Kireçtaşı, Altın Sarı Mermer’’  olarak da adlandırılır. Altın sarısı kireçtaşı honlanmış, yaşlandırılmış, cilalanmış, kesilmiş, zımparalanmış, kaya yüzlü, kumlanmış, burçlu, eskitme ve benzeri olarak işlenebilir.

İngilizce literatürde Sunny limestone ‘’Crema Classic Lymra Limestone, Lymra Limestone, , Lymra Cleopatra, Limra White Limestone, Golden Yellow limestone, Sunny Gold, Golden Yellow Limestone, Golden Yellow Limestone, Sunny Limestone’’ diye adlandırılır.