ZAMBAK

Afyon suprem mermer; leylak ve bordo renklerde beyaz ara tonlara sahiptir. Afyon bölgemizden çıkan güzel desenli mermer türlerinden bir tanesidir. Ucuz fiyatı ve desen vermek için ara model olarak sıkça kullanılmaktadır. Leylak ve bordo renklerdeki ana hatlar gerçekten güzel bir görüntü sunmaktadır. Afyon leylak, Afyon supreme, Afyon bordo mermerzambak mermer olarak da piyasa bilinmektedir.

Afyon leylak mermer; mor damarlı çok güzel beyaz esaslı bir mermerdir. Kitaplı plakalar üretip şık banyolarda kullanmak mümkündür. Zemin ve duvarlar için uygundur, modern konut projelerinde çok popüler hale gelmektedir. Milas leylak, Türkiye’de çıkarılan bir tür beyaz bazlı leylak damarlı mermerdir. Bu taş özellikle dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaik, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları ve diğer tasarım projeleri için iyidir.

Afyon leylak mermer, leylak çiçeklerinin uzun çizgisel dallarını anımsatan, beyaz rengin üzerine leylak tonları ve koyu çizgileri ile Milas leylak mermeri asaletin ve zarafetin sembolüdür. Zarif zevklere sahip tasarımcıların ve mimarilerin tercihidir ve ayrıcalıklı tasarımlar için hem estetik hem de kullanışlı bir seçenektir.

Afyon suprem mermer; ciddi çizgileri ile özellikle kurumsal ofis ve oteller, hastaneler ve devlet binaları için uygun olup küçük yaşam alanlarında da tercih edilmektedir. Resmi binaların kabul ve bekleme odalarında sıklıkla uygulanarak alışılmışın dışında ve sakinleştirici bir ambiyans yaratır. Ayrıca dekoratif obje yapımında öne çıkan ve sehpalar, masalar, TV üniteleri, paneller, lavabolar, tezgahlar üzerine yaygın olarak uygulanan Afyon süprem mermer, duvar kaplaması, zemin kaplama ve mozaik uygulamalarında da kullanışlıdır.

Ege bordo mermeri, Türkiye’de çıkarılan bir çeşit şarap kırmızısı mermeridir. Bu taş özellikle duvar ve zemin uygulamaları, tezgahlar, mozaikler, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri için iyidir. Ayrıca Ege Bordo Mermer, Marmol Ege Bordür, Bordo Egeo Mermer, Ege Bordeau Mermer, Milas Kırmızı Mermer, Rosso Bordo Mermer, Rosso Laguna Mermer, Rosso Mare Mermer, Rosso Milas Mermer, Milas Rosso Rubino Mermer, Rouge Laguna olarak bilinmektedir.

Afyon bordo mermer, kırmızı hâkim tonda siyah ve beyaz damarlı yapıdadır. Afyon bölgemizden çıkarılan bu güzel taş dekoratif özel mimari çalışmalarda sıkça kullanılmaktadır. Koyu kırmızı renk tonunda ve bunun yanında siyah ağırlıklı damarlardan oluşan hoş bir görüntüsü vardır. Parlatma ve kumlama yöntemleri için gayet uygun bir üründür. Afyon bordo mermer; mutfak ve banyo tezgah çalışmaları, iç alan duvar ve zemin kaplama, dekoratif heykel ve anıt, masa yapımlarında sıkça tercih edilmektedir. Milas kırmızısı, Ege bordeaux, Muğla kırmızısı isimleriyle de bilinmektedir.

Ege kırmızı mermer, kırmızı severlerin kalbini mest edecek bir üründür. Kırmızının asil yanını ortamınızda en güzel şekilde çıkartmanıza yardımcı olur. Kırmızı asaleti, ortamınızda en güzel şekilde yayılacaktır. Dekorasyona destek sağlayacak bir üründür. Afyon süprem mermer, dış yüzeyine bakıldığı zaman ise parlak bir özelliğe sahiptir. Hem parlak hem de pürüzsüz görünümdedir. Pürüzsüzlüğü, kullanıcıların mest olmasına yardımcı oluyor. Sert yapıdadır. Cilalı, kaygan ve parlak bir görüntüsü bulunuyor. Mutfaklarda daha sık şekilde tercih edilmektedir.

İngilizce literatürde Zambak mermeri ‘’ Aegean Bordeaux Marble, Marmol Aegean Border, Bordeaux Egeo Marble, Aegean Bordeau Marble, Milas Red Marble, Rosso Burgundy Marble, Rosso Laguna Marble, Rosso Mare Marble, Rosso Milas Marble, Milas Rosso Rubino Marble, Rouge Laguna, Milas Lilac Marble, Afyon Claret Red Marble, Milas Red, Muğla Red’’ diye adlandırılır.